Díjbekérő, proforma vagy előleg számla – mikor melyiket használjuk?
Hasznos, Díjbekérő, Előlegszámla, Kimenő számla, NAV, Számla
Díjbekérő, proforma vagy előleg számla – mikor melyiket használjuk?
Igyekszünk érthetően, példákkal illusztrálva bemutatni a díjbekérő, a pro forma számla és az előleg számla használatát, hiszen könyvelés és ÁFA-fizetés szempontjából sem mindegy, hogy melyiket mikor állítjuk ki.
Proforma számla vagy díjbekérő?
Ugyan a proforma számla nevében benne van a “számla” kifejezés, ennek ellenére nem vonatkoznak rá a számlázási szabályok, mivel a proforma számla nem más, mint egy díjbekérő.
Díjbekérő = proforma számla
Mikor érdemes díjbekérőt kiállítani?
Sajnos még mindig igen gyakori a vállalkozások életében, hogy a partner késve fizet. Ez – azon túl, hogy a vállalkozó később jut a pénzéhez, - azért is probléma, mert a számla kiállításakor ÁFA fizetési kötelezettség is keletkezik.
A díjbekérővel, proforma számlával minimalizálhatjuk a kintlévőségeinket és az ÁFA-tartozás kockázatát. A díjbekérő lényegében egy számlához hasonló formátum, melyen megkérjük az ügyfelünket, hogy bizonyos időre utaljon át egy meghatározott összeget. Fontos megjegyezni, hogy a díjbekérő kiállításakor még nem történt teljesítés a részünkről.
A díjbekérőt nem kell könyvelni, semmiféle adózási, ÁFA-beli következménye nincs, ezért nem kell beküldeni a NAV-nak. Ettől függetlenül saját használatra természetesen nyilvántarthatjuk az általunk kiküldött díjbekérőket.
Példa: egy tüzép vagyunk, akiktől megrendeltek 200 nm szigetelő anyagot, melynek értéke 450.000 Ft + ÁFA (ez utóbbi összege
121.500 Ft). Díjbekérőt küldünk ki a vevőnknek, hiszen csak akkor szállítunk, ha már átutalta a vételárat. A teljesítés ekkor
még nem történt meg, viszont amint az ügyfelünk átutalta a díjbekérő összegét, ki kell állítanunk egy (vég)számlát.
De miért nem állítottuk ki azonnal a számlát? A válasz egyszerű: ez esetben azonnal 121.500 Ft ÁFA-fizetési kötelezettségünk
keletkezett volna – akkor is, ha az ügyfelünk csak hetek múlva fizet. Így viszont a teljesítés előtt nincs kötelezettségünk.
Akkor állítsunk ki tehát díjbekérőt, ha
- még nem történt meg a teljesítés,
- elképzelhető, hogy partnerünk késve fizet.
Mi az előlegszámla?
Az előlegszámla egy olyan számla, amely mögött nincs még tényleges teljesítés: a vevő előleget fizet egy megvásárolandó termékre vagy szolgáltatásra.
A jogi értelemben vett előlegszámla Magyarországon a 2004. májusában életbe lépő jogszabályi változások miatt mára már megszűnt. Amit ma általában előlegszámlának nevezünk, az jogi értelemben semmiben nem különbözik a többi, hagyományos számlától – a név csupán arra utal, hogy ezekben előleget számláznak ki a vevő számára. Ebből adódóan a teljesítő félnek ÁFA fizetési kötelezettsége keletkezik az előlegszámlák kiállítása esetén is.
Miután a vevőnk kifizette az előleget az előlegszámla ellenében, majd megtörtént a tényleges teljesítés, ki kell állítanunk a végszámlát, melyben levonásra kell, hogy kerüljön a korábbi előleg számla összege: a fizetendő végösszeg így az előleggel csökkentett összeg lesz. Fontos, hogy a végszámlán hivatkoznunk kell a korábban kiállított előlegszámlára!
Érdemes még tudni, hogy az előleg-számla dátuma mindig a pénzügyi teljesítéssel azonos kell, hogy legyen: tehát az előleg-számlát azzal a nappal kell kiállítanunk, amelyik napon a partner kifizette az előleget.
Előleg számla
kiállítása
Az eBIZ-ben előleg-számlát és díjbekérőt
egyaránt kiállíthatsz:
Az eBIZ abban is segít, hogy egy előlegszámlából könnyedén végszámlát készíts: a rendszer ilyenkor automatikusan hivatkozik az előlegszámlára, illetve csökkenti a végösszeget a korábban kiszámlázott összeggel.